Zanim jakikolwiek klient otrzyma pożyczkę czy kredyt, musi najpierw złożyć wniosek. To właśnie na podstawie danych z takiego formularza bank czy parabank ocenia zdolność kredytową wnioskującego i podejmuje ostateczną decyzję. Weryfikacja klienta nie zawsze jest tak szczegółowa, jak mogłoby się wydawać. Pomijając wątpliwą etyczność takiego zachowania, nie każde kłamstwo w takim wniosku musi zostać wykryte. Trzeba jednak zaznaczyć, że osoba, które poda bankowi czy firmie pożyczkowej nieprawdziwe dane, musi się liczyć z ewentualnymi konsekwencjami prawnymi.
Czym jest zdolność kredytowa?
Podczas przeglądania ofert banków i innych firm udzielających pożyczek zapewne większość spotkała się już ze zwrotem „zdolność kredytowa”. Choć wielu zna jego podstawową definicję, niewielu wie dokładnie, co oznacza w myśl prawa oraz w jaki sposób wpływa na to, czy klient uzyska kredyt lub pożyczkę. Dowiedz się zatem, jak zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.
Kredyt a pożyczka – czym się różnią?
Wielu ludzi błędnie uważa, że kredyt i pożyczka są synonimami. Choć w potocznym języku zamienne używanie tych słów jest powszechne, to w myśl prawa różnią się one od siebie. Różnice te są gdzieniegdzie całkiem spore i wyraźne. Niezmienny pozostaje jednak jeden fakt – zarówno kredyt, jak i pożyczka oznaczają zaciągnięcie długu przez kredytobiorcę lub pożyczkobiorcę.