Zanim jakikolwiek klient otrzyma pożyczkę czy kredyt, musi najpierw złożyć wniosek. To właśnie na podstawie danych z takiego formularza bank czy parabank ocenia zdolność kredytową wnioskującego i podejmuje ostateczną decyzję. Weryfikacja klienta nie zawsze jest tak szczegółowa, jak mogłoby się wydawać. Pomijając wątpliwą etyczność takiego zachowania, nie każde kłamstwo w takim wniosku musi zostać wykryte. Trzeba jednak zaznaczyć, że osoba, które poda bankowi czy firmie pożyczkowej nieprawdziwe dane, musi się liczyć z ewentualnymi konsekwencjami prawnymi.
Czym jest pożyczka społecznościowa?
Banki i parabanki istnieją na rynku już od wielu lat, a równolegle do tych instytucji, praktycznie odkąd pojawiły się pieniądze, kwitły także pożyczki prywatne. Jednak dopiero rozwój Internetu pozwolił bankom i parabankom rozwinąć skrzydła. Naturalną koleją rzeczy było zatem przeniesienie zwykłych pożyczek prywatnych do wirtualnego świata. Tak właśnie powstały pożyczki społecznościowe online, które, w skrócie mówiąc, są pożyczkami udzielanymi przez jedną osobę prywatną innej osobie. Jest to zatem świetna propozycja dla wszystkich tych, którzy chcieliby ulokować swój kapitał i na nim zarabiać.
Oszukani klienci bliżej sprawiedliwości
Sprawa oszustw dokonywanych przez firmę pożyczkową, która działała pod 3 nazwami – Polska Korporacja Finansowa Skarbiec Sp. z o.o., Pożyczka Gotówkowa sp. z o.o. oraz Pomocna Pożyczka Sp. z o.o. – trwa już od kilku lat. Temat nieuczciwych praktyk tego parabanku, który przyczynił się do utraty łącznie ponad 180 milionów złotych przez co najmniej 75 tysięcy klientów, był wielokrotnie nagłaśniany przez media. Według komunikatu Prokuratury Krajowej, od listopada 2013 roku do 17. lipca 2017 roku organ ten skierował do sądów w Krakowie i Gdańsku 2885 pozwów w imieniu oszukanych, a łącznie zarejestrowano aż 4858 spraw cywilnych. Choć cała procedura trwała długo, to wiele wskazuje na to, że klienci w końcu doczekają się sprawiedliwości.
Pożyczki bez zaświadczeń o dochodach
Jedną z głównych zalet pożyczek pozabankowych jest minimum formalności oraz możliwość otrzymania pieniędzy już w 15 minut. Choć cała procedura udzielania chwilówki jest wyraźnie krótsza niż w przypadku kredytu, większość parabanków wymaga zaświadczeń o dochodach. Takie formalności zniechęcają tych, którzy poszukują szybkiego zastrzyku gotówki. Z drugiej strony firmy pożyczkowe starają się zminimalizować ryzyko, a potwierdzenie dochodów stanowi podstawę do oszacowania zdolności kredytowej. Niemniej jednak istnieją pożyczkodawcy, którzy oferują pożyczki bez zaświadczeń o zarobkach, dzięki czemu wszystkie osoby mające problemy z udokumentowaniem swych dochodów mogą z powodzeniem starać się o pieniądze.