W Polsce na 1000 mieszkańców przypada 600 aut. Ta statystyka nie powinna dziwić, gdyż pomijając największe miasta z rozwiniętą komunikacją miejską, życie bez samochodu jest trudne. Służy on do codziennych dojazdów do pracy, sklepu, znajomych, ale także okazuje się niezbędne w wyjątkowych sytuacjach, gdy potrzebny jest szybki transport. Pożyczkodawcy już kilka lat temu dostrzegli sporą rzeszę osób zmotoryzowanych i stworzyli dla nich specjalną ofertę. Obecnie funkcjonuje kilka firm, w których dostępne są pożyczki pod zastaw samochodu, a także pożyczki na zakup samochodu. Czym się charakteryzują i gdzie ich szukać?
Pożyczka na zakup samochodu
Choć w Polsce własny samochód posiada już wielu ludzi, to każdego roku przybywa ich. Z jednej strony przyczynia się do tego bogacące się społeczeństwo, a z drugiej coraz większa liczba osób z posiadająca prawo jazdy. Obecnie istnieje zaledwie jedna firma, która udziela pozabankowych pożyczek celowych na zakup auta. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, Mogo oferuje klientom zastrzyk gotówki w wysokości 85% wartości samochodu. Pożyczkobiorcy muszą zatem posiadać tylko pozostałe 15%, co nie wydaje się być wygórowanym wymaganiem. Maksymalna kwota pożyczki nie może przekroczyć 45000 złotych. Klienci mogą zdecydować się na uregulowanie zobowiązania w ciągu 4 lat w 48 ratach. Mogo kusi również korzystnym oprocentowaniem. Biorąc pod uwagę inne pożyczki na raty, jest ono naprawdę niskie. Choć Mogo właściwie nie ma żadnej poważnej konkurencji, to jego oferta jest bardzo atrakcyjna. Warto również wspomnieć o jednej, głównej wadzie, a mianowicie konieczności udania się do Łodzi lub Warszawy w celu podpisania umowy, co niepotrzebnie przedłuża cały proces.
Pożyczka pod zastaw samochodu
Pożyczkodawcy nie zapomnieli także o tych osobach, które już posiadają auto, ale wpadli w problemy finansowe. Pożyczka pod zastaw samochodu dostępna jest w zaledwie kilku firmach. Jej ogromną zaletą jest niskie oprocentowanie i wysoka przyznawalność. Dla pożyczkodawców taka chwilówka także niesie ze sobą wiele korzyści, gdyż w razie niespłacenia długu mogą oni przejąć samochód, a tym samym odzyskać należność. To oczywiście ostateczność, ale dla firm stanowi cenne zabezpieczenie. Wysokość pożyczki uzależniona jest od wartości posiadanego przez klienta auta.
Najniższe RRSO można znaleźć we wspomnianym wyżej Mogo. Dostępna tu kwota jest identyczna jak w pożyczce na zakup auta, a pozostałe warunki różnią się tylko nieznacznie. Oferta firmy Motopożyczka jest nieco mniej atrakcyjna pod względem oprocentowania, ale za to na klientów czeka wyższa kwota – aż 50000 złotych – oraz dłuższy okres spłaty – 60 miesięcy! Kwota pożyczki nie może tu przekroczyć 80% wartości pojazdu. Proponowane w obu parabankach warunki są zatem interesujące i konkurencyjne względem innych pożyczek na raty.
Kredyt i leasing jako alternatywa
Osoby, które chciałyby zakupić samochód, mogą zainteresować się również innymi metodami zdobycia potrzebnych pieniędzy. Jedną z nich jest leasing, z którego mogą korzystać firmy, a od kilku lat także osoby fizyczne. Klient otrzymuje wówczas auto na wynajem, który może używać na warunkach zapisanych w umowie. Po zakończeniu umowy, najczęściej po kilku latach, leasingobiorca może je wykupić po konkurencyjnej cenie. Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość nabycia nowego samochodu z salonu.
Innym sposobem na sfinansowanie kupna może być kredyt bankowy. Największy problem stanowią tu oczywiście wymóg stałych dochodów i brak wpisu w bazach dłużników. Kredytobiorcy mogą za to liczyć przede wszystkim na niskie oprocentowanie i wysoką wiarygodność, a także na inne dogodności.
Na koniec warto wspomnieć, że dobrym źródłem zastrzyku gotówki może być inna, nawet w pełni darmowa pożyczka. Największą przeszkodą może okazać się stosunkowo niska kwota, którą parabanki oferują przy pierwszym skorzystaniu z ich usług. Ta opcja pomoże zatem osobom poszukującym taniego samochodu bądź mają już część potrzebnych pieniędzy lub stałym klientom danego parabanku, którzy mogą otrzymać pokaźne sumy.
25.9.2017 02:11:48